Uwaga!
Terminy poszczególnych tematów podane są orientacyjnie i nie zawsze szczegółowo pokrywają się z miesiącami.
Jeśli chcą Państwo ustalić termin i szczegóły zajęć prosimy o kontakt:
CENTRUM EDUKACJI REGIONALNEJ
świetlica Miejskiego Ośrodka Kultury
44-240 Żory-Osiny, ul. Szkolna 55
tel. 32 43 41 193
e-mail: centrumedukacjiregionalnej@gmail.com
lub
CENTRUM EDUKACJI REGIONALNEJ
Jadwiga Tabor
tel. (+ 48) 607 036 779
TEMATYKA LEKCJI REGIONALIZMU NA ŻYWO REALIZOWANA W CYKLU ROCZNYM
STYCZEŃ/LUTY
W KARNAWALE CZAS NA BALE
Wesoła zabawa z nauką tradycyjnych tańców śląskich oraz tańców współczesnych. Śpiewanie piosenek i przyśpiewek ludowych. Zdobyta wiedza o tym jak się dawniej bawiono jest podsumowana poprzez rozwiązywanie quizów, rebusów, krzyżówek. Miłym akcentem na koniec lekcji jest praca plastyczna, którą uczestnicy zabierają ze sobą do domu.
LUTY/MARZEC
W JAŚKU PIÓRA – SZKUBACZKI
Przedstawienie różnych sposobów wykorzystania ptasich piór. Czy wszystkie ptaki mają pióra przydatne w gospodarstwie? Pióra jakiego ptaka są najlepsze? Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji związanych z wykorzystaniem ptasich piór w sposób, jakiego się nie spodziewają.
MARZEC
ŻEGNAJ MARZANNO, ZIMOWA PANNO
Zwyczaj topienia Marzanny i chodzenia z gaikiem. Zabawy, śpiewy i tańce podczas żegnania zimy i witania wiosny. Zainspirowanie do wykonania symbolicznej pracy mówiącej o przesileniu wiosennym.
MARZEC/KWIECIEŃ
TRADYCJE I OBRZĘDY WIELKANOCNE
Poznanie tradycji związanych z Wielkim Postem i Wielkanocą. Omówienie symboliki związanej ze śmiercią i zmartwychwstaniem Pana Jezusa według tradycji katolickiej. Wierzenia i przesądy towarzyszące tym świętom.
KWIECIEŃ/MAJ
STRACHY, STRASZKI I BEBOKI W LEGENDACH ŚLĄSKICH
Baśniowe postaci chroniące i ostrzegające przed nieszczęściami i chorobami występujące na Górnym Śląsku. Inscenizacje legend z udziałem dzieci. Rozwiązywanie zagadek i krzyżówek oraz stworzenie własnej legendarnej postaci.
MAJ/CZERWIEC
W GOSPODARSTWIE DOMOWYM – OD RANIUSIA DO WIECZORA
Jeden dzień z życia śląskiej rodziny w dawnych czasach. Poznanie wyposażenia potrzebnego gospodyni na wsi do codziennych prac. Pomoc dzieci w pracach domowych. Doświadczenie wysiłku fizycznego w wykonywaniu niektórych czynność za pomocą własnych rąk, bez pomocy współczesnej techniki.
CZERWIEC
DAWNE GRY I ZABAWY ŚLĄSKIE – ANAWOBISTU I CZORNY LUD
Poznanie zabawek jakimi bawiły się dzieci w dawnych czasach. Gry i zabawy z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Odkrywanie możliwości zastosowania rzeczy zbędnych w gospodarstwie domowym do zorganizowania wesołej zabawy.
CZERWIEC
NOC ŚWIĘTOJAŃSKA – NAJKRÓTSZA NOC W ROKU
Świętojańskie zabawy przy zainscenizowanej rzece. Słuchanie legend związanych z nocą kupały. Śpiewanie tematycznych piosenek i tańce przy wyjątkowym ognisku.
WRZESIEŃ
OD ZIARENKA DO BOCHENKA
Praca rolnika przy siewie i zbiorze płodów z pola. Poznanie podstawowych rodzajów zbóż występujących w Polsce i ich wykorzystanie w przemyśle spożywczym. Tradycje i zwyczaje dożynkowe. Rozwiązywanie rebusów i krzyżówek utrwalających poznane wiadomości.
PAŹDZIERNIK
KISZENIE KAPUSTY
Wykonywanie prac i różnych czynności niezbędnych do kiszenia. Poznanie walorów smakowych i zdrowotnych kiszonej kapusty i innych przetworów przygotowywanych na zimę. Różne sposoby przechowywania warzyw i owoców przez zimą, żeby do wiosny zachowały dobry smak i wartości odżywcze.
LISTOPAD
OD PAPROTKI DO WĘGIELKA
Górnik, to najpopularniejszy zawód na Górnym Śląsku. Doświadczanie trudów związanych z wydobywaniem węgla w kopalni. Porównanie pracy górników dawniej i dziś. Szacunek i poważanie dla górników okazywany przez dorosłych i dzieci. Poznanie przesądów związanych z górniczą pracą oraz tradycji świętowania górniczego święta.
GRUDZIEŃ
SPOTKANIA ZE ŚW. MIKOŁAJEM
Prawdziwa historia świętego Mikołaja – inscenizacja spotkania z tradycyjnym Mikołajem, który nie jest bohaterem disnejowskich bajek, ale świętym biskupem z Miry.
Są to specjalne zajęcia, realizowane tylko w kilku dniach przypadających koło 6 grudnia. Koordynatorzy grup przygotowują prezenty dla dzieci, aby w zainscenizowanej scenografii nastąpiło rozdanie upominków przez św. Mikołaja.
GRUDZIEŃ
ZWYCZAJE I TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE
Prezentacje obrzędów przygotowujących do wieczerzy wigilijnej na Górnym Śląsku. Śpiewanie kolęd oraz inscenizacja jasełek. Wykonanie ozdoby bożonarodzeniowej lub prezentu pod choinkę dla bliskiej osoby.
PROPOZYCJE DODATKOWYCH TEMATÓW DLA UCZNIÓW KLAS IV – VIII
Cykl zajęć pt. „My są stąd”
- Żory znane i nieznane.
Krótka prezentacja ukazująca najważniejsze obiekty i ciekawe miejsca związane z historią i teraźniejszością naszego miasta. Gry i rozrywki umysłowe, utrwalające wiedzę o Żorach.
- Kuchnia śląska – zróżnicowana, estetyczna, wyjątkowo smaczna.
Potrawy związane z porami roku i zaradnością gospodyń. Samodzielne przygotowanie wybranych potraw. Słownictwo gwarowe związane z domem, kuchnią, ogródkiem i gospodarstwem. Rozrywki umysłowe.
- Śląskie tańce, pieśni i pieśniczki ujmujące za serce.
Prezentacja strojów codziennych i odświętnych z różnych regionów Śląska. Wybrane tańce i pieśniczki naszego regionu. Rozrywki umysłowe.
- O Śląsku po Śląsku. – śląska mowa – jedyna, piękna i niepowtarzalna.
Spotkanie z gwarą w oparciu o znane utwory. Tworzenie scenek, scenografii i rekwizytów. Ciekawostki i różnorodności w gwarze śląskiej.