W dniu 28.03.2023 r. odbyła się uroczysta GALA pokonkursowa z projektu „CHCĘ ZNAĆ SWOJE DZIEDZICTWO” 2023 r.
Galę otworzył występ zespołu Małe Rojanki, który wykonał utwór „Zamiatała Andzia” nagrodzony wielkimi brawami zebranych gości.
Jednakże najważniejszym punktem programu gali były występy młodych laureatów konkursów.
– „Pieśniczki i Przyśpiewki Śląskie” dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych
– „Ślōnsko godka” dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych
nad którymi patronat sprawowali Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha i Przewodniczący Rady Miasta Żory Piotr Kosztyła.
Projekt nadzorowała kierownik Centrum Edukacji Regionalnej Jadwiga Tabor
Jak zawsze wszystkie występy stały na bardzo wysokim poziomie i wywoływały wśród zebranej publiczności zachwyt i zasłużone, żywiołowe, gorące brawa.
Swoją obecnością galę zaszczycili Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha, Radny Sejmiku Śląskiego i Pełnomocnik Prezydenta d.s społecznych Jacek Świerkocki, Sekretarz Miasta Żory Anna Szelka oraz Radni Miasta Żory Kazimierz Dajka i Władysław Łukasiewicz.
W trakcie gali, z okazji 23 urodzin Centrum Edukacji Regionalnej na ręce kierownik Jadwigi Tabor został wręczony piękny bukiet kwiatów.
Następnie został odczytany wiersz Marii Konopnickiej pt. „Musimy siać”, będący nawiązaniem do działalności CER w Żorach, które pod kierownictwem Jadwigi Tabor, nieprzerwanie od 23 lat promuje regionalizm, folklor i miłość do małej ojczyzny.
Bardzo dziękujemy wszystkim gościom i wykonawcom za mile spędzony czas. W tym miejscu chcemy bardzo podziękować naszym prowadzącym pani Marcie Michalik i Dawidowi Pieter za wspaniałe i profesjonalne poprowadzenie gali pani Leokadii Buchman i Józefinie Masłowskiej za pomoc i wsparcie przy gali naszej Emilce Musioł za pomoc przy mikrofonach oraz niezastąpionym jak zawsze panom akustykom.
A całą galę uświetniły nam występy:

Oliwia Szewczyk z Zespołu Pieśni i Tańca „Sari”, która zaśpiewała „Dziadulo i Babula” przy akompaniamencie pani Ireny Szostek.

Magdalena Korotko ze Szkoły Podstawowej nr 3, w opowiadaniu „O ŻORSKIJ PANICZCE”.

Zofia Winkler, Marko Bechkalo, Anna Kapol, Aleksandra Fojcik, Paulina Danielewska, Dawid Drzężla, Witold Kalinowski i Mateusz Zimoń z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w utworze „W GOLEJOWIE U TOPOLA”.

Hanna Pieter w utworze „Koza” ze Szkoły Podstawowej nr 11, przy akompaniamencie pana Leonarda Motyki.

Helena Michalik w utworze „Mlyczkorz” ze Szkoły Podstawowej nr 8.

Milena Da-Via i Kalina Gryc z zespołu „Jagódki” w piosence „U GÓRNIKA W DOMA” przy akompaniamencie pani Damiany Kurpanik.

Aleksandra Cebula z Zespołu Pieśni i Tańca „Sari” w utworze „MIAŁABYCH JO GOŁĄBECZKA” przy akompaniamencie pani Ireny Szostek.

Nina Płaczek i Przemek Michalski ze Szkoły Podstawowej nr 8 w dialogu „Cila i Hubert”.

Zuzanna Kionka z zespołu „Jagódki” w piosence „OBEJRZYJCIE WY DZIEWUCHY” przy akompaniamencie pani Damiany Kurpanik.

Zespół ROGOŹNA FOLK, Helena Michalik, Karolina Raudzis, Blanka Chackiewicz, Anna Solich, Hubert Cygan, Kinga Michalik, Oliwia Dajka i Agnieszka Źrółka w utworze „Śląski mix”, ze Szkoły Podstawowej nr 8.

Helena Solich ze Szkoły Podstawowej nr 11, w opowiadaniu „Szkoła piyrwej”.

Zofia Kita i Maja Reguła ze Szkoły Podstawowej nr 3 w „ŚLĄSKIEJ WIĄZANCE PIOSENEK”.

Maja Beszta-Borowska, Nadia Chudzik, Jagoda Kraińska, Hanna Pieter, Helena Solich, Emilia Chmiel, Mija Gawlik i Zuzanna Hulbój z zespołu „Małe Rojanki” w utworze „KOZIERY”, przy akompaniamencie pana Leonarda Motyki.

Maria Świdzikowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w monologu „Wodzionka”.

Na koniec w utworze „Śląski mix” wystąpił Zespół Rogoźna Folk: Natalia Skiba, Kinga Pyter, Przemysław Michalski, Maksymilian Bruździński, Sonia Połeć, Zofia Dzierżęga i Monika Benisz i Dominik Owczarek ze Szkoły Podstawowej nr 8.
Opisujemy: Na zdjęciach uczestnicy (dzieci i osoby dorosłe) biorące udział w gali pokonkursowej.